CIVIL KEZDEMÉNYEZÉS TŐKEBEFEKTETÉSSEL, A BETHLEN-KOLLÉGIUMÉRT

A Két Fűzfa Egyesület az iskola hosszú távú fejlesztésén dolgozik

A nagyenyedi véndiákok által 2015-ben alapított egyesület egyetlen célja anyagi támogatást nyújtani a kollégiumnak az oktatás magas színvonalon tartásához és az épület folyamatos javításához. A szeptember 18-i ünnepségen saját toborzó standot állított fel az udvaron és éves közgyűlését is ehhez az alkalomhoz kötötte a Jókai közismert művének címére utaló egyesület.

A komoly kezdeményezés egy fiatal, tavaly 15. éves osztálytalálkozóját ünneplő véndiákokból álló csoport részéről jön, akiket a viszontlátás öröme illetve az akkor felújítás alatt levő kollégium látványa ihletett cselekvésre. Bitai László, az egyesület elnöke, jártas a bankárszakmában, pénzügyi elemzőként dolgozik Kolozsváron; ő ismertette lapunkkal az egyesület céljait: „A Bethlen Gábor Kollégium az erdélyi magyar oktatásban mindig is kiemelkedő helyet foglalt el, és sok jó diákot, szakembert nevelt ki az évszázadok során, jelenleg az egyetlen számottevő magyar kultúrközpont Nagyenyeden és környékén. Nem támaszkodhat kizárólag állami forrásokra, mert az ilyen jellegű támogatások ingadozó és kiszámíthatatlan jellege miatt kiszolgáltatottá válik, és nem lehet hosszú távra tervezni, ezért az Egyesület tagjai (véndiákok, tanárok és az alma matert szívügyüknek tekintő személyek) hozzá kell járuljanak egy alternatív támogatási forrás létrehozására. Ugyanakkor a kollégium folyamatosan számos más kihívással is szembenéz, melyek kiváltó okai többrétűek, mint például: a tudományok gyors fejlődése, a szakmák iránti igények változása a munkapiacon, pénzforrások végessége, gyereklétszám csökkenése stb. Ilyen körülmények között az iskolának folyamatos küzdelmet kell vívnia ahhoz, hogy megfeleljen szerepének.”

 Az egyesület ezen a helyzeten úgy próbál segíteni, hogy igyekszik összegyűjteni és a cél érdekében megmozgatni azokat a véndiákokat és az iskolához kötödő személyeket, akik szeretnének valamit tenni az oktatás minőségének rendszeres és tervezett javításáért, tagjaitól pedig rendszeres támogatást  kér azzal a céllal, hogy az anyagi alapot megteremtse a cél elérése érdekében. A tagsági díj évi 120 lej (havi 10 lej), aki teheti, többet is adományozhat. A megkapott anyagi támogatást két tételre osztják: 30%-a a kollégium azonnali igényeinek támogatására kerül felhasználásra, 70%-át pedig egy olyan hosszú távú pénzalap létrehozására kamatoztatják, mely befektetésre kerül egy portfolión keresztül. A cél 1 millió euró értékű portfolió elérése 2030-ig, melynek elérése után a portfolió befektetéseinek hozamát szintén a kollégium támogatására fordítják, az alaptőke megtartásával és további gyarapításával. Ez a portfolió biztos alapot teremt majd a Kollégium hosszú távon való megsegítésére és a jövő nemzedékek megfelelő oktatására. A portfoliót az Egyesület Igazgatótanácsa fogja kezelni. Az elnök hozzátette, hogy  a pénzalapot megfelelő hozzáértéssel igyekeznek kezelni, így a kockázati tényező nagyon kicsi lesz. A statutumban leszögezték, hogy az igazgatótanács tagjai semmilyen juttatást nem kapnak tevékenységükért, önkéntesen végzik azt és mindennemű költséget igyekeznek a minimálisra csökkenteni.

Bitai László kihangsúlyozta, hogy az egyesület vezetősége egyeztet a kollégium mindenkori vezetőségével az iskola igényeiről és terveiről, már a kezdet kezdetén ismertették a tervezetet az iskola igazgatójával, Szőcs Ildikóval, illetve a találkozón jelen levő tanárokkal. A 2016 szeptember 17-én megtartott közgyűlésen a tagok elfogadták a befektetési stratégiát, amely pontosan meghatározza a befektetendő portfolió arányait.

A kezdeményezés sikere elsősorban a tagdíjakból és az adományokból befolyt pénzösszeg mértékétől függ. A tagsággal és a támogatásokkal kapcsolatos információk, bankszámla-számok megtalálhatók az egyesület honlapján, a Facebookon, további kérdéseket a ketfuzfa@gmail.com e-mail címre lehet küldeni, Bitai László elnök telefonszáma: 0726284296.

Remélhetőleg 2030-ig, mire a fák megnőnek, a Bethlen Gábor Kollégium, „Erdély legszebb szülöttje”-ahogyan Kató Béla református püspök nevezte az intézményt a felújítási ünnepség alkalmával- rendelkezni fog egy olyan tartalékkal, mely az őt szerető és tisztelő egyének személyes hozzájárulásával valósul meg.

BASA EMESE