NAGYENYEDI DIÁKOK BRÜSSZELBEN

NAGYENYEDI DIÁKOK BRÜSSZELBEN

Az Európai Parlamentben is bemutatkoztak az Örökségünk Őrei verseny díjazottjai

Az RMDSZ egyik legsikeresebb kulturális programja

Az RMDSZ Ügyvezető Elnökségének kulturális főosztálya által szervezett Örökségünk Őrei program negyvenöt erdélyi fiatalja fogadta örökbe az Európai Parlamentet, ahol bemutatót tartottak Navracsics Tibor kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztos, Winkler Gyula európai parlamenti képviselő és Hegedüs Csilla kultúráért felelős ügyvezető alelnök jelenlétében.

Az Örökségünk Őrei 2017 – 2018-as vetélkedőjének nyertesei, idén is egy tanulmányi kiránduláson vettek részt, meglátogatták az Európai Parlamentet és Brüsszel nevezetességeit. A marosvásárhelyi Telekiek unokái, a szamosújvári szentbenedeki Kornis kastély őrei és a nagyenyedi vár őrei a Brüsszelben töltött két nap alatt megismerkedtek a várossal, a helyi jellegzetességekkel és az épített és kulturális örökséggel.

“Nekünk az a feladatunk, hogy itt az Európai Parlamentben is tudatosítsuk azt, hogy az erdélyi magyarság egy erős értékteremtő közösség, aki a szülőföldjén akar gyarapodni, es vigyük haza mindazt a szaktudást és anyagi forrást amivel Erdélyt fejleszteni tudjuk‟ – mondta Hegedüs Csilla, az Örökségünk Őrei program kitalálója, valamint megköszönte a diákoknak azt, hogy megmutatták Brüsszelbe is épített örökségünk, amelyet az elmúlt esztendőben oly sok fantáziával védtek és népszerűsítettek.

Winkler Gyula EP-képviselő, az esemény házigazdája elismerését fejezte ki és elmondta, örömmel látja, hogy Európa-szinten ismert mozgalommá nőtte ki magát a vetélkedő. “A kezdetektől lelkes támogatója vagyok az Örökségünk Őrei mozgalomnak, meggyőződésem, hogy aki ismeri, értékeli és megőrzi épített örökségünket a jövő generációja számára, az nemcsak Erdélynek, hanem Európának is fontos, jó szolgálatot tesz. Még fontosabb mindez idén, 2018-ban, a kulturális örökség európai évében. Az erdélyi magyar közösség legszebb hozzájárulása a tematikus évhez az Örökségünk Őrei erdélyi mozgalom megerősödése, bővülése. Ebben az évben minden eddiginél nagyobb csapat, 45 fiatal és kísérő tanáraik, igazi nagykövetekként mutatták be az örökbefogadott műemlékeket, bizonyították újra kreativitásukat, leleményességüket, felkészültségüket. Az alkalom fontosságát és súlyát is jól jelzi, hogy Navracsics Tibor, az EB tagja is részt vett a bemutatón, tartalmas párbeszédet folytatva a jelenlevőkkel‟ – hangsúlyozta az EP képviselő.

Az Örökségünk Őrei az egyik kiemelkedő programsorozata a 2018-as Kulturális Örökség Európai Évének. Példaértékű, ahogy a fiatalok új közösségeket építve fedezik fel saját és környezetük kultúráját, és az, ahogyan őrzik mindannyiunk, azaz Európa kulturális örökségét. Hiszen ez a legfőbb célja az Évnek: megismerni a közvetlen környezetünk kultúráját, erősíteni a helyi identitástudatunkat, mert csak erős és büszke helyi identitással lehet erős és büszke európai identitásunk is – mondta Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kultúráért, oktatásért, ifjúságért és sportért felelős biztosa, az esemény fővédnöke.

A nagyenyedi várvédők életreszóló élménye

Épp egy fárasztó szakmai gyakorlat után találkoztunk a Bethlen Gábor Kollégium pedagógia szakos XI. osztályos növendékeivel, akik lelkesen nyilatkoztak brüsszeli jutalomkirándulásukról.

Az Európai Unió fővárosába tett látogatás első izgalmas pillanata a repülőgéppel való utazás volt, hiszen a 14 diák közül sokan először jutottak fel a felhők fölé. Kísérőjük, Fodor Katalin magyar szakos tanárnő bátran vállalta értük a felelősséget, hiszen komoly, megbízható fiatalok alkotják az osztályát.

A rövid kiruccanás alatt, melyre 2018. szeptember 24 és 26. között került sor,  sok átütő élményben volt részük, melyek közül elsőként az Európai Parlamentben tett látogatást említették. Beülhettek a képviselők nagy karosszékeibe és megadatott számukra a lehetőség, hogy egy angol nyelvű vetítettképes bemutatóval ismertessék a verseny alatt végzett kutatómunka minden egyes lépését. Egyébként sok diák örült a lehetőségnek, hogy angol és francia nyelvtudását „élesben” is kipróbálhatta. Nagyon élvezték a Parlamentáriumot, az EP látogatóközpontját, ahol interaktív multimédiás eszközök segítenek megismerni Európa történelmét, a parlament felépítését és működését, a döntések születését.  A plenáris ülések helyszínét a program támogatója és első számú házigazdája, Winkler Gyula képviselő mutatta be, aki „saját zsebéből” állta a kirándulási költségeket.

Természetesen nem kerülte el a figyelmüket, hogy egy sor biztonsági ellenőrzésen kellett átesniük. Körbejárták az intézmény különböző szárnyait, és a képviselői irodák mellett betekinthettek a parlament saját tévé- és rádióstúdiójába, és együtt kávézhattak a politikusokkal. Winkler Gyula bemutatta saját irodáját is, amelyet a gyerekek túl kicsinek tartottak, de rögtön kiszúrtak a falon egy nagyenyedi vonatkozású festményt, egy oklevelet Böjte Csabától a gyermekbarát programokért valamint egy miniatűr székelykaput.

A városlátogatásra a harmadik nap került sor: meglátogatták Brüsszel műemlékeit, köztük a Szent Katalin- templomot és a Szent Gudula- székesegyházat, a pisilő kisfiút, a Grand Place-t. A város hangulatából vett ízelítőt a belga specialitásokkal, például a csokival, sörrel, kagylóval, rákkal,  sörben sült marhapörkölttel egészítették ki.

Biztos, hogy a tanév sokkal unalmasabb lett volna a verseny nélkül, amely a helytörténeti ismereteik gyarapítása mellett számtalan élménnyel színezte be a hétköznapokat. A másfél évig tartó komplex feladat kiváló összerázónak bizonyult: egy olyan osztályközösség kovácsolódott össze, amely megtapasztalhatta az együttalkotás sikerét…talán ez volt a verseny legfontosabb hozadéka- emelték ki következtetésként. Ezt pedig mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy sorra mondták el véleményüket, de mindannyian a csapat nevében beszéltek, senki sem akarta, hogy külön megemlítsük nevét a lapban.

BASA EMESE