Gyulafehérváron ünnepelte Fehér megye magyarsága Augusztus 20-át

 

A Fehér megyei RMDSZ Gyulafehérváron, az Erdélyi Fejedelemség székhelyén, szervezte meg idén a vándorrendezvény huszadik kiadását, a hagyományos Szent István-napi találkozót.

 Az ünnepség 17 órától vette kezdetét egy ökumenikus istentisztelettel a református templomban, amit követett egy kulturális műsor. Nem csupán a megye több magyar lakta településéről érkeztek hívek, hanem miskolci vendégek is részt vettek az ünnepségen, több mint egy 350 ember jelent meg.

Az egybegyűlteket Gudor Kund Botond, a Nagyenyedi Református Egyházmegye esperese, a gyülekezet lelkipásztora üdvözölte.  Az igét hirdette Meleg Attila a miskolci belvárosi református gyülekezet vezető lelkipásztora, Pasca Szilárd abrudbányai-verespataki római katolikus plébános, a Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum tanulmányi prefektusa és Szőcs Előd nagyenyedi unitárius lelkipásztora.

Az igehirdetéseket ünnepi köszöntőbeszédek követték. Kőrösi Viktor Dávid, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának vezető konzulja elsőként köszöntötte az ünneplő gyülekezetet. Winkler Gyula európai parlamenti képviselő, valamint Ladányi Árpád Csaba, a Fehér megyei RMDSZ elnöke is üdvözölte az egybegyült híveket.

 

A kulturális program egyik momentuma volt L. Simon László József Attila-díjas író, költő, kultúrpolitikus, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójának köszöntőbeszéde, amelynek végén átadta a gyülekezetnek az 1861-ben készült céhzászlót. A becses múzeumi tárgy egykoron a gyulafehérvári ácsoké volt. Borbándi András lelkipásztor által vezényelt magyarlapádi református asszonykórus előadása következett, amelyik hálaadó egyházi énekeket adott elő. Gudor Botond esperes bemutatta Holányi Julianna festőművész tusrajzkiállítását, azt a Fehér megyei mélyszórvány- templomokat ábrázoló gyűjteményt, amelyet évente bemutatnak az Augusztus 20-i vándorünnepségen.

Az ünnepség zárórésze a Fehér megyei RMDSZ Szent István Napi vándorzászlójának átadása Magyarpéterfalvának. Az ünnepségen díszőrséget álltak az Aranyosszéki és Alsó-Fehér Vármegyei Huszár és Honfoglaló Hagyományőrző Egyesület huszárjai.