„HAZÁÉRT, NEMZETÉRT, ISTENÉRT!”

„HAZÁÉRT, NEMZETÉRT, ISTENÉRT!”

 

 

Cserkész-próbáztatás és fogadalomtétel Magyarlapádon

A tavalyi sikeres programsorozat után idén már teljes gőzzel beindult a Borbándi András református lelkipásztor által vezetett cserkészélet Magyarlapádon. A 138.számú. báró Bánffy Dániel cserkészcsapat 2019. január 16-án tartotta az újoncok próbáztatását, a fogadalomtételre pedig a jövő héten kerül sor.

Aki esetleg azt képzelné, hogy egyszerű formaság egy ilyen vizsga, nagyot téved, hiszen a próbáztatáson a cserkészjelölteknek komplex ismeretanyagról kell számot adniuk. A lapádi gyerekek már 2017-ben elkezdték a felkészülést, melybe Borbándi Erika lelkipásztor és a nagyobb cserkészek is besegítettek.

Ahol a tudás hasznos és élvezetes

A vizsga érdekessége, hogy a két-három évvel nagyobb cserkészek kérdezik ki a jelölteket, ezáltal bennük is megerősödik a felelősségtudat, a gondoskodás képessége és persze egy kis ismétlés mindig jól jön…Olyan témák kerülnek a „tételsorba”, mint magyarságismeret, természetismeret és a természetben való (túl)élés, egészségügy és higiénia valamint a cserkészethez köthető tudásanyag (cserkésztörténelem, cserkésztörvények és egy sor gyakorlati szabály ismerete). Mindezek azért fontosak, mert tartalmazzák mindazokat a nélkülözhetetlen ismereteket, amelyekről ritkábban esik szó az iskolában vagy otthon. Például nem lehet cserkész az, aki nem tudja a magyar himnuszt, a fontosabb történelmi eseményeinket, mondáinkat, népmeséinket, népdalainkat. Továbbá ismerniük kell a hazai fafajtákat és állatfajokat, a gyógynövényeket, ugyanakkor be kell bizonyítaniuk, hogy képesek a természetben élni, például öt perc alatt tüzet tudnak gyújtani, bírják a fizikai megterhelést és a nomád körülmények közötti táborozást. Természetesen mindez csak akkor lehetséges, ha képesek a hatékony együttműködésre és kialakult egy igazi csapatszellem. Az örsi rendszerbe való szerveződés a kiscsoportos tevékenységek megvalósítására ad lehetőséget, ahol a nagyobbak vezetik és tanítják a kicsiket.

Nem utolsó sorban a cserkész mivolt egy sajátos lelkületet is feltételez. A cserkész-szellemiség köztudottan a keresztény vallásosságban gyökerezik, így a jó cserkész alapvetően segítőkész, másokkal szemben  gyöngéd – magával szemben szigorú és igaz hívő.

A január 16-i próbáztatáson a hét kis jelöltnek nyolc próbastáción kellett túljutnia és az összpontszám több, mint felét meg kellett szereznie ahhoz, hogy cserkésszé avathassák. Természetesen a gyakorlati próbák sem hiányozhattak: a jelölteknek a havas, erdős tájon olyan feladatokat kellett teljesíteniük, mint amilyeneket Bear Grylls szibériai túlélő sztorijában láthattak a próbáztatás elején.

Kalandra fel!

A magyarlapádi cserkészcsapat egyike a legaktívabbaknak a környéken, így nem csoda, hogy mindenki sikerrel vizsgázott, hiszen a heti foglalkozásokon túl számtalan programon próbálhatta ki és fejleszthette képességeit.

2018 első napjaiban  megrendezték a szokásos téli sítábort a Madarasi Hargitán, februárban pedig a Cselen, azaz az Országos Cserkész Lelkinapon vettek részt Nagyenyeden. Minden évben Magyarlapádon szervezik meg az Országos Cserkész Sportnapot, melynek idén legfőbb attrakciója a baseball őse, a métázás volt. Június 18-26 között került sor a nyári nagytáborra és a kiscserkész-tanyázásra, ahol a segédörsök vezetőképzőn vettek részt. A Zeteváralja melletti Sikaszón eltöltött időszakra is szívesen emlékeznek vissza a lapádi cserkészek, büszkén mondták, hogy a tábor körül lépten-nyomon medvenyomokra bukkantak, mégsem féltek „egy cseppet sem”. Nagy élményt jelentett egy másik népszerű tevékenységük, az augusztus 28-29 között megrendezett vízitábor, amely a megszokottnál hosszabb szakaszon és kalandosabb vízeséseken, nagyobb vízállásnál zajlott, közel 50 kilométeren, Maroscsúcs és Csombord között. A távot két nap alatt teljesítették, úgy, hogy közben ügyességüknek köszönhetően  „szárazon megúsztak”egy záporos éjszakát Marosújvár alatt. A lapádi cserkészek másik kedvenc programja a Marosszentgyörgyön megrendezett Dalospacsirta volt, ahol ők voltak a legnépesebb és a legfelkészültebb csapat minden kategóriában. Versenyezni lehetett a nagyenyedi Pentaktívon is, ahol az immár klasszikus Pinewood-derbyn (saját kezűleg  gyártott fa kisautók tesztelése) szinte minden díjat elvittek.

Ilyen sűrű, komoly felkészülést és szervezést igénylő események közepette is kerítettek időt a cserkészotthonuk barkácsolására, ami egy ökóház lesz az erdőben, a meglévő lombház mellé. Arról már tavaly is beszámoltunk lapunkban, hogy ez a létesítmény valódi unikum, Erdélyben még egyetlen ifjúsági szervezet sem hozott létre ehhez hasonlót.

Borbándi András lelkipásztor örömmel nyilatkozta lapunknak: „ A sokszínű és állandó tevékenységek úgy érzem, meghozzák munkánk gyümölcsét a közösségben. Remélem, egy olyan nemzedéket nevelünk, amelyik fogékonyabb lesz a nemzet, szülőföld, embertárs és Isten szolgálatára, hiszen ez különösen fontos a szórványban. Szerencsére, erőfeszítéseinket szellemiségében támogatja a Romániai Magyar Cserkészszövetség, anyagi segítséget pedig a Bethlen Gábor Alaptól kapunk, így nem érezzük magunkra hagyatottnak magunkat és eredményes munkát tudunk végezni.”

BASA EMESE

Főtámogató: BETHLEN GÁBOR ALAP