MEGALAKULT A „HÁMOR” KÉZMŰVES EGYESÜLET

Nagyenyed, Torda és Marosludas környékéről toborozzák a mestereket

Rendkívül fontos és időszerű kezdeményezésnek adott otthont nemrég a nagyenyedi Dr. Szász Pál Magyar Közösségi Ház : a környék kézműveseinek alakuló ülését tartották. Az ötletgazda Albert Ferencet sokan ismerik a vidéken, hiszen gyönyörűen farag, isteni kürtös kalácsot készít, melyet szülőfalujában, Székelykocsárdon árusít (és nem akárhogyan, hanem favázas biciklin kínálgatja a portékát,

bicikli

pedálozás közben pedig a Magyar népmesék című rajzfilmsorozat jól ismert dallamát sugározza egy kis készülék); őt választották az alapítvány elnökévé.

hamor 001

Az érdeklődők egytől-egyik a kézművesség valamelyik szakterületét képviselték és örömmel karolták fel a nemes ügyet. Az egyesület legfőbb -21 tételből álló-célkitűzéseinek a kézműves hagyományok felelevenítését, ápolását, szélesebb körben való megismertetését, az ifjúság szakoktatását, kézműves happeningek, táborok, kiállítások és vásárok megszervezését valamint a kézműves termékek piacképességének növelését jelölték meg. A gyűlés röviddel a bevezetőt követően igazi szakmai tanácskozássá, hasznos eszmecserévé alakult át és egymás után röppentek fel a jobbnál jobb ötletek. Így például Balázs Ilona keramikus a torockói és torockószentgyörgyi népművészetre, az abban rejlő konkrét lehetőségekre irányította a figyelmet és bemutatta az általa kezdeményezett torockószentgyörgyi képzőművészeti tábor illetve a kolozsvári Waldorf-iskola néhány aspektusát. Szóba került a híres tordai és járai kerámia, utóbbinak fennmaradt egy égetőkemencéje, melyet adott körülmények között újra lehetne üzemeltetni. Lőrincz Konrád református lelkipásztor a híres egykori felenyedi papírmalom vonzásában él és a víznyomásos technika újratanulására, alkalmazására keresi a megoldásokat. Szabó Dániel magyarlapádi tanár a szomszédos, kihalófélben levő falu, Vadverem fokozatos kézműves faluvá történő átalakításának lehetőségét vetette fel, hiszen van már néhány sikeres példa erre Erdélyben, ugyanakkor az egyesület web-áruházának tervezetét is bemutatta. Bugán László címfestő, cégtáblafestő az enyedi lehetőségeket vette bonckés alá és az egyesület logójának elkészítését vállalta el. Lőrincz Zoltán fotóművész a hatékony vállalkozásfejlesztésre hívta fel a figyelmet, hiszen ő már tagja volt egy hasonló szakmai kezdeményezésnek. Albert Ferenc a kézműves termékek turisztikai körforgalomba való bekapcsolását boncolgatta: rámutatott a torockói piac mellett a gyulafehérvári várban való kirakodás lehetőségére, a környékbeli panziókban történő reklámozásra. Nem utolsó sorban a hasonló jellegű szakmai szervezetekkel, egyesületekkel való kapcsolattartást, tapasztalatcserét hangsúlyozta és a pályázati források kiaknázásának fontosságára hívta fel a figyelmet.

Az egyesületnek bárki tagja lehet, célokról, programokról a következő elérhetőségeken lehet érdeklődni: Albert Ferenc, korozsa@gmail.com, tel.: 0756-514688.

BASA EMESE