Marosújvári farsangi bál: szórakozás a kicsik számára is

Marosújvári farsangi bál: szórakozás a kicsik számára is

   A farsangi szezonban tartott Fehér megyei mulatságok hosszú sorából a 2019. február 9-én megrendezett marosújvári batyubál a gyerekeknek szánt külön programjával és a kitűnő szervezettségével tűnt ki.

Szépen feldíszített terem, jó zene, friss pánkó, gyöngyöző boroskancsók és egy lelkes szervezőcsapat fogadta a vendégeket szombaton este a székelyföldvári kultúrotthonban. A helyi RMDSZ által szervezett esemény már az első perctől fogva garantálta a jó hangulatot, amelyhez a helyi Palko Service és a magyarlapádi Pirospántlikás zenekar járult hozzá derekasan.

Köszöntőbeszédében Kiss Kinga, a helyi RMDSZ pár hónapja megválasztott elnöke,  bevallotta: nagyon örvend annak, hogy szép számban megjelentek az újváriak és hogy a rendezvény több szomszédos település, például Felvinc és Székelykocsárd magyarságát is megszólította, így újabb lehetőség adódott a szórványban élők számára, hogy együtt lehessenek, megoszthassák egymás érzéseit és gondolatait.

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Silviu Vințeler, Marosújvár polgármestere, aki dicsérő szavakkal illette a magyar közösséget, amiért ilyen szép számban összegyűlt és további összetartásra buzdította, amit –valljuk be őszintén – ritkán hallani egy román elöljárótól, így szavait hatalmas tapssal viszonozták a jelenlevők. Az asztali áldást Mihály Imre marosújvári római-katolikus plébános és Lukács György felvinci református lelkipásztor mondták el.

A  farsangi bál megszervezése nem kis izgalommal járt, hiszen több újítást is eszközöltek , például új helyszínt választottak. Mivel a Marosújvár központjában fekvő régi magyar iskola gyülekezeti terme az előző években túl kicsinek bizonyult, idén a szomszédos település, Székelyföldvár kultúrotthonába hívták a bálozókat.  A száznál több vendég így kényelmesen elfért a helyiségben és a „táncparkett” is jó tágas volt, így a versenyre benevezett párok korlátok nélkül kamatoztathatták tehetségüket. A különböző stílusú zenékre végzett bemutatókat kiértékelve, a zsűri az első helyezést az újvári Takács Sándor és Emesének ítélte oda. A második helyen egy felvinci pár, Bárdos János és Annamária, a harmadikon pedig a helyibeli Sós Zoltán és Júlia végzett.

Természetesen a tombolázás is kihagyhatatlan volt, éltek is sokan a lehetőséggel, hiszen idén – elsősorban a rekordszámú szponzornak köszönhetően – értékes nyereményekkel lehetett hazatérni. A változatos kínálatban volt méz és mész, rózsatövek és levendulakészítmények, ingyen kozmetikai-kezelés és fodrászat-utalványok, a szerencsésebbek pedig kávé-  illetve konyhai robotgépekkel valamint egy-egy megszeppent kacsával és kismalaccal gyarapodtak. A szervezők humorérzékére vall, hogy a nyeremények között jócskán előfordult a konyhasó is, elvégre Marosújvárt ez a termék tette ismertté…

A legkedvesebb pillanatokat, a régi kötelező álarcos bálok hangulatát, a kicsik farsangja idézte fel, amely kora délutántól kezdődött és a felnőttek megérkezéséig tartott. Összesen 46 gyerek, csecsemőtől a kamaszig vonult fel ötletesebbnél ötletesebb jelmezével, Fekete Magdolna nyugalmazott és Kiss Andrea címzetes óvónők irányításával pedig érdekes, szórakoztató játékokban vehettek részt. Volt például székes- és seprűs tánc, újságpapíron végzendő gyerek-szülő tánc és sok-sok humoros pillanat, így érthető módon egyik gyerek sem kívánkozott haza. Végül tombolán minden gyerek egy-egy plüssállatot kapott ajándékba.

Egy idős helybeli pedagógus szerint régóta nem tapasztalt ilyen jó szervezettséget a marosújvári bálon. A látottakból ítélve pedig kétségtelen, hogy ott, ahol egy tucatnyi önkéntes ilyen jól összedolgozik és a gyerekeket is tudatosan bevonják a közösségi eseményekbe, van jövője a magyar közösségnek.

BASA EMESE