FELÚJÍTOTT KÖZÖSSÉGI TÉR, RESTAURÁLT KÁPOLNA NAGYENYEDEN

Jelentős beruházások a református egyházközségben

Az utóbbi évtizedben több jelentős beruházás és sürgősségi beavatkozás történt az enyedi vártemplom épületállaga megőrzésének érdekében: fedélszékjavítás, új héjazat, szellőzővakolat felvitele, vonórudak beépítése, orgonaátépítés, karzati pillérek aláfalazása, fűtésrendszer beszerelése. Aki valamennyire is jártas az építészetben, tudja, hogy nem apró toldás-foldásokról van szó. Említett munkálatokat követően egy közel 3 millió eurós uniós pályázatot nyert az egyházközség, amely a hátralevő teljes külső-belső szakszerű felújítást foglalta magába, de utolsó száz méteren a bürokrácia megtalálta az ügy kerékkötőjét, egy banális 30 centiméteres telekviszony-bonyodalmat, amely zátonyra futtatta az egész nagy pályázatot. Voltaképpen a református és az evangélikus templomok közötti közös területről van szó (1/3-a evangélikus, 2/3-a református), és csak utólag derült ki, hogy az unió csak 100%-os tulajdonú ingatlant támogat.

enyed_templom

Fotó: Basa Emese

Tóth Tibor lelkipásztornak viszont van lelki ereje elölről kezdeni az egészet. Ahhoz, hogy újból megpályázhassa az aktuális kiírásokat, első feltétel az előző (nyertes)teljes műszaki terv felfrissítése. Ez több lépésből tevődik össze, amelynek első szakaszához Magyarországról az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával elkészült már a megvalósíthatósági előtanulmány. Egy kívülálló számára talán egyszerűnek tűnik a procedúra, viszont annak, akinek a szükséges anyagi erőforrásokat elő kell teremtenie, valódi oroszlánharcot kell megvívnia az ügyintézés bonyodalmával. No meg tetemes összegre is szüksége van, hiszen nálunk a temérdek papír nem csak fontos, hanem drága is. A templom felújításának körülményes története mellett vannak más biztatások is, például az enyedi közösség két másik álma vágyik valóra: a vár területén található úgynevezett Áprily-ház közösségi termének kialakítása illetve a temetőben levő ravatalozó teljes külső-belső felújítása, szintén fent említett intézmény támogatásának köszönhetően.

Az Asztalos Kálmán műépítész által tervezett, egyházközség sírkertjében található neogótikus  ravatalozó statikai gondok miatt szorult felújításra. A problémák onnan eredtek, hogy építéskor régi sírhelyekre építették az épületet és talajereszkedés következtében az épült három szeglete megereszkedett, 10 mm-es repedések keletkeztek a falakon. Ugyancsak a régi temetkezési helyek nyomvonalán repedezetté lett a velencei mozaik kivitelezésű beltér járószintje. A felújítás rendjén a régi vakolatot kívül-belül eltávolították, a repedéseket helyenként új téglával összeszőtték és rozsdamentes (inox) spirálhuzallal erősítették meg.  Eltávolították a repedezett járószint, helyébe 20 cm vastag vasbeton ágyat öntöttek, amit kopásálló járólapokkal burkoltak. A csúcsíves felső fém ablakkeretek, a bejárati fém ajtó és a szószék fémből készült korlátja, valamint a kovácsoltvas lámpák rozsdátlanítva lettek, kezelve és festve. Az épületet új villanyhálózattal látták el, ugyanis a régi hálózat alumínium és réz vezetékek keveréke volt, ami a szabványok szerint összeférhetetlen. Belül három árnyalatban színezték a falfelületet, kívül két árnyalatban nemes vakolattal látták el. A fedél szerkezetére új csatornát szereltek. Az ablakok felső csúcsíves fém kereteibe új üveglap került, az alsó, sok helyen betört üvegtéglás részt teljes egészében kicserélték. Az épület körüli töredezett, részben megereszkedett járda helyébe új, kültéri járólap-járda került.

A kétezer lelket számláló gyülekezet másik régi gondja egy nagyobb méretű közösségi terem hiánya. Új épületben nem gondolkozhattak, mivel műemlék területen új épület létrehozása nem engedélyezett, így egyetlen megoldás maradt, a meglévő helyiségek átalakítása.  Az említett célnak megvalósítására lett egybenyitva az egyházközség tulajdonát képző Áprily Lajos közösségi ház három helyisége. Az összes régi nyílászárókat faágyas légtelenített üveggel ellátott új nyílászárókkal cserélték ki. Új fűtésrendszert, vízhálózatot és csatornarendszert alakítottak ki, a járószint kopásálló padlóval burkolták. Két (női, férfi) illemhelyet építettek, a konyha gerenda-deszka mennyezete helyébe vasbeton lemezt öntöttek, ezt új vakolás felvitele, teljes belső falfelület kiegyenlítése és a festés követte. A felújításnak köszönhetően különféle vallási, identitástudat-megőrző és hagyományápoló tevékenységek megvalósítása válik ezentúl lehetővé, köszönjük az Emberi Erőforrások Minisztériumának a támogatást.

emmi_logo_146

BASA EMESE