Farsangi nótaest

2017 február 10-én a környék néhány népi zenekarának vidám muzsikájától volt hangos a Dr. Szász Pál Egyesület Malom utcai székháza. A rendezvény a Kultúrházak éjjel-nappal elnevezésű, Magyarországon reneszánszát élő programsorozatba kapcsolódott, melynek az idei témája Mindennapi hagyományaink címet viselte. Ehhez igazodva, Kerekes Hajnal irodavezető a Fehér megyei borászok illetve négy környékbeli népi zenekar meghívásával vonzotta a közönséget az enyedi magyarság kulturális centrumába, a  Dr. Szász Pál  Magyar Közösségi Házba. Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere, köszöntő beszédében a környék hagyományainak jellegzetességeire, azok életben tartásának fontosságára hívta fel a figyelmet.

A fellépő zenekarok sorát az enyedi Ficfa Zenekar nyitotta meg, vajdaszentiványi dallamokkal. A gimnáziumi tanulók alkotta zenészcsapat Kolozsvárra jár  hangszeroktatásra, a közelmúltban pedig Kónya Tibor iskolalelkésszel egészült ki.  Repertoárjuk elsősorban a Bethlen-kollégium néptáncegyüttese által igényelt tánczenét , azaz főként a belső-erdélyi népi hangzásvilágot tartalmazza, kiemelten a mezőségi, a kalotaszegi, a széki és a torockói táncrendhez való dallamokat. A vajasdi Margaréta közkedvelt darabokból álló összeállítása a közönséget is bekapcsolta az éneklésbe. A zenekar rövid történetét és a helyi hangzásvilág sajátosságait Szilágyi-Győri Lóránd ismertette. Mint kiderült, a környék egyetlen szászos beütésű, a hangszerelésben harmonikát is alkalmazó népi zenéje a vajasdi, ami az ezelőtt 400 évvel, Bethlen Gábor fejedelem parancsára történő lippai eredettel, áttelepítéssel hozható összefüggésbe. Magyarlapádot az összevont Pirospánlikás és –a helyi kiejtéssel használt- Boldagság zenekarok képviselték, a tucatnyi zenész mellé három lapádi származású hölgy társult énekelni a közönség soraiból. A gyönyörűszép, elsősorban az erdélyi magyarok sorsát tükröző, mély mondanivalójú népdal könnyeket fakasztott némely résztvevő szeméből. Sipos Ferenc, a több mint három évtizede működő Pirospántlikás Zenekar prímása az előadás utolsó részében közös muzsikálásra szólította fel a jelenlevő muzsikusokat, kiemelve, hogy „Nem csak nyelvében, hanem dalban is él a nemzet”.

A jó zene mellé finom pánkókat is kínáltak a szervezők, az együttlét pedig kiváló alkalmat biztosított a közelgő Tavaszi szél vizet áraszt néptáncfesztivál megbeszélésére, melyre március 18-án kerül sor Csombordon.

Basa Emese