DUNA HÁZAT AVATTAK TOROCKÓN

(Tudás és médiaközpont a Székelykő alatt)

(2014. jún. 6-7)

 

Múlt hét végén Duna Házat avattak Torockón. Az ünnepségen részvett Dobos Menyhért a Duna Tv. vezérigazgatója, aki az emeletes ház előadótermében rövid vetítetképes bemutatót tartott az építkezésről és a tervekről. A vajor mellett felépített óriásszínpadon nagyszerű műsor várta a torockóiakat, aranyosvölgyieket és nagyenyedieket valamint minden más érdeklődőt. Összegyűlt a vidék színe-java, hogy megünnepelje azt az új intézményt, amelyik éppen értük fog dolgozni rendezvényeivel az új dél-erdélyi média és tudásközpontban.

Kétszáz éves ház. Az emeletes házat Czupor Ferenc építette az 1800-as években. Ma is élő távoli rokonai szerint az építő különös ember volt. A Duna tv vezetője megköszönte a nagyváradi keresztény kulturális központnak a Postikumnak, akitől megvásárolták az épületet, hogy nem másnak, hanem a Duna tv-nek adták el a nagyértékű ingatlant. Az ötlettől illetve a vásárlástól számított mindössze egy év alatt végezték el a felújítást. Még hátra vannak kisebb belső munkálatok. A Duna csapat Balázs Miklós gazdasági igazgató vezetésével jó munkát végzett. A küllemében is gyönyörűen mutató rehabilitált ház a közeljövőben sokoldalú szerepet fog betölteni az Aranyos és a Maros menti szórvány magyarság életében.

 Jelen és jövő. A 30-40 személyt befogadó előadó teremben a vezérigazgató beszélt a vázlatosan már kialakult tervekről. Ajándékokat vett át a Ház számára pl. egy régi külsejű, világvevő Orion, rádiókészüléket, CD. lejátszót, és gyűjteményt. A vezérigazgató szerint a „Duna napokból” amelynek első kiadását követhettük nyomon, hagyományt próbálnak teremteni évente változó programokkal; de időpontját tekintve mindig a nemzeti összetartozás napjához igazítva. A tervekbe bevonják a közelfekvő Bethlen Kollégium tantestületét, illetve a diákokat is, akikkel már egyeszség született erről. Lesznek filmnapok, rendhagyó irodalmi órák, történelmi konferenciák, média rendezvények. Bevonják a „határtalanul” program keretében érkező diákokat is. Megemlékeztek arról, hogy huszonkét éve alakult meg a Duna Tv, amely nagy sikert aratott a határon túli magyarság körében. A Ház is ugyanolyan kapocs lesz a magyar emberek között. Működésével szeretnék erősíteni az itt élőkben, a helyben maradás fontosságát, a biztató jövőt, valamint azt az érzést, hogy nem vagyunk magunkra hagyatva.  

Színpad a vajor mellett. Az óriás színpadon többszáz érdeklődő előtt zajlottak az I. Duna napok eseményei. Színvonalas műsor következett, helyenként nagy sztárokkal. A moderátori szerepkört Kátai Kata a Duna Tv sajtófőnöke látta el. A Tokos együttes kezdte a programot színvonalas népzenével, majd a helybeli óvodás Tulit Tas Árpád, nagy átéléssel szavalta el Petőfi Sándor: Nemzeti dalát. Dobos Menyhért rövid beszédében a házavatás kapcsán osztotta meg gondolatait a nagyszámú közönséggel. Többek között a mi kis „szellemi pajtánkról” beszélt, ami a szülőföldön maradást és az identitástudat erősítését szolgálja majd. Következett a nagysikerű magyarlapádi hagyományőrző néptánc együttes a Piros Pántlikás zenekar kíséretében. A szép sikerhez a szólót éneklő Szilágyi Hajnal az együttes tagja is hozzájárult.

Szőcs Ferenc torockói polgármester, vezetői karrierje leghazafiasabb beszédét mondta el. Megemlékezett a Duna Tv megalakulásáról, a határokon átívelő nemzetegyesülésről, valamint az iskolaalapító fejedelemről, Bethlen Gáborról. Arról, hogy ma kettős ünnepet ülünk egyrészt a nemzet tagjainak egymásra találását és a Duna Ház felavatását. Megdicsérte Király Melinda tanácsost és az általa vezetett szervezői csapat áldozatos munkáját. Az éjszakába nyúló koncerten felléptek Vaszi Levente csángó, Cserpes Laura könnyűzene énekesek és az „Ismerős arcok” zenekara. Közben sokan észrevették a Székelykő felett megjelenő gyönyörű szivárványt. Egyesek kedvező égi jelről beszéltek. Valamivel később nagyszerű tűzijátékban volt része a közönségnek, majd az éjszakába nyúló műsoron nagy sikerrel bemutatkozott a legfrissebb sztár is, Kállay Saunders András személyében.

A második nap. Ez a nap főleg a helyi közönségé és művészeké volt. Délután három órakor kezdődött, Klotz Miklós fotóművész kiállításával, akit Torockón a Mórzsák Galéria tulajdonosaként ismernek. A Tóbiás Galériában 12 óriásfotót állított ki. Művészi fotói nagyrészt torockói és szentgyörgyi embereket ábrázolnak. A róluk szóló adatokat és képeket az Erdély Albumának XXI. kiadásában örökítette meg, (Stand by Erdély XXI.) A képek pillanatfelvételekkel, olyan idős emberekről szólnak, akik, mindennapi élethelyzetekben szerepelnek, olyan munkafolyamatokban, amelyek nemsokára már nem lesznek. A képek személyes kapcsolatot tükröznek a fényképész, és a fényképezett alanyok között. A használt technika is visszatér a múltba, hiszen a művész a felvételkor fakamerás un. dagerrotípiás megoldásokat alkalmazott. Kiállítás közben mutatkozott be Mülhausen Martina gitárművész, akinek szép dalai is színezték a kiállítást.

Kinn a vajor melletti színpadon fellépett Szabó Zsombor torockói zenetanár furulya együttese, amely szép minőségi haladást ért el az utóbbi időben. Bemutatkozott a széki szalmakalapos néptánc együttes is. A szucsági színjátszók vígjáték jelenteket adtak elő. Végül Mülhausen Martina saját és Cseh Tamás szerezte, romantikus dalaival és gitárművészetével egy teljes órán át szórakoztatta a közönséget és tartós tapsot kapott.

A kétnapos esemény bizonyította a média fontos kapocs szerepét a szétszakítottan élő magyar szórványközösségek életében, így a sziklák közötti két falu esetében is. Jelenük megtervezése és jövőjük érdekében az értékteremetés és megőrzés látszik járható útnak. Fontos szerep vár itt a torockóiakra, és a környékbeliekre, de akár az elszármazott értelmiségiekre, akik cselekvő támogatással éltethetik az új lehetőséget. Ez szolgálhatja az itthon maradást és boldogulást, amelynek egyik fontos pillére éppen a Duna Ház lehet.

           2014. jún. 9.                                                                      Bakó Botond