A Bethlen Kollégium háromszáz éves jubileumi ünnepsége

A Szabadság múlt heti emlékezetes nagyenyedi találkozóján Tibori Szabó Zoltán, a lap főpublicistája átnyújtotta a Bethlen Kollégium igazgatónőjének néhai Izsák Sámuel kolozsvári orvosprofesszor hagyatékából a 3oo éves jubileum emlékére, 1922-ben kiadott albumot és a tájékoztató műsorfüzetet. A Magyar Kultúra Napja előestéjén hadd emlékezzünk a Magyar Örökség Díjas Kollégium eddigi legfényesebb rendezvényére, a jubileumi ünnepségre, hiszen már nagyon kevesen élnek a szemtanúk közül.  A 39o. évéhez közeledő nagyenyedi Bethlen Kollégium fennállásának 300. évfordulóját 1922. október 8-9-én nagy pompával, lélekemelő hangulatban ünnepelte Erdély magyarsága, melynek két napra zaróndokhelyévé vált „a kedves kis magyar város.”

Az ünnepségsorozat október 7-én délután az erdélyi református kollégiumok legjobb csapatainak előmérkőzésével kezdődött. Este a kollégium dísztermében és folyosóin rendezett estélyen több mint hatszáz véndiák ülte körül az asztalokat, akik csendes beszélgetés során emlékeztek.

A tulajdonképpeni ünnepség október 8-án, ragyogó őszi vasárnapon, több mint hatezer ember jelenlétében hálaadó istentisztelettel kezdődött a gyönyörűen feldíszített, óriási díszteremmé varázsolt udvaron, a curián. A kollégiumi csengők hangjára Nagy Károly püspök, egykori enyedi diák kíséretében bevonultak a küldöttségek. A szószék előtti asztalnál foglaltak helyet a püspök mellett Zeyk Dániel egyházkerületi főgondnok valamint a kollégium elöljárói, köztük Fejes Áron rektor-professzor és Járai István főgimnáziumi igazgató. A XC. zsoltár eléneklése után Juhász Albertnek, a tanítóképző vallástanárának hálaadó könyörgése hangzott el, melyet a város száztagú énekkarának éneke követett. A püspök ünnepi prédikációját az alapító fejedelem jelszavára építette: „Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk!?”

A püspöki áldás után négyszáz tagú ének- és zenekar adta elő Váró Ferenc, volt kollégiumi igazgató Bethlen-ódát, majd kezdetét vette a jubileumi közgyűlés. Dr. Gáspár János kollégiumi főgondnok megnyitó beszédét követően dr. Garda Kálmán gondnok ismertette a kollégium történetét, majd Jékely-Áprily Lajos, a kollégium tanára felolvasta A fejedelemhez című, erre az alkalomra írt ódáját.Az egyházi és világi üdvözleteket, az üdvözlő táviratok felolvasását Hegedűs Sipos János miriszlói földműves üdvözlő beszéde követte. Az I. Ferdinánd román királyhoz intézett „hódoló táviratban” az ünneplők arra kérték az Istent, hogy az uralkodó „királyi kötelességei teljesítése közben e kultúrintézet fennmaradását is biztosíthassa. ”A közgyűlés a 67. zsoltár eléneklésével zárult. 

A kollégium déli szárnyának falában elhelyezett, Halmágyi Antal rajztanár tervezte  emléktábla leleplezése után Bodrogi János történelemtanár idézte fel Bethlen Gábor emlékét. A délelőtti ünnepség zászlóátadással ért véget. Báró Bánffy Kazimirné átadta Fejes Áron rektorprofesszornak a magyar asszonyok varrta gyönyörű selyem zászlót, melyet a rektor egy diáknak nyújtott át. 

Vasárnap délután zajlott le az ifjúsági torna-és atlétika verseny, melynek győztese, a Kollégium főgimnáziumának csapata nyerte el a versenyzászlót. Este kilenc órától az ünneplők a vártemplomban színvonalas hangversenyen vettek részt. 

Október 9-én a Kollégium dísztermében nagyszámú véndiák jelenlétében Jancsó Sándor református lelkész imádkozott. A legöregebb diák üdvözlete után Fogarasi Albert egykori növendék, nyugalmazott rektor-professzor mondott ünnepi beszédet, melyet a következő felhívással zárt: „Fel a szívekkel! Amit a századok lelke most belénk lehelt, adjuk vissza kamatok kamatával Bethlen Gábor szellemének s az ő halhatatlan gyermekének, a Bethlen-kollégiumnak!” Dóczy Ferenc tanár köszöntőjében hangsúlyozta: „a kollégium mai ünnepélyén a büszkeség mellett ott a fájdalom is az aranykalászos mezőkért, ringó rónákért és szálas erdőkért, melyek eddig kenyeret szolgáltattak a gyermekeknek, a tanulóknak.” A jubiláló iskola ifjúsága nevében Csőgör Lajos VIII. osztályos tanuló, a későbbi iskolaorvos, majd híres orvosprofesszor mondott beszédet. 

Délután a vártemplomban irodalmi matinéra került sor, ahol, többek között felolvasott Sipos Domokos, Berde Mária és Szentimrei Jenő is. Az ünnepi alkalomra a kollégium termeiben a véndiákok szervezte képzőművészeti kiállítást tekinthettek meg az ünneplők. 

A 386 éves alma matert Fogarasi Albertnek egy évszázaddal ezelőtt elhangzott óhajával köszöntjük: „Áldja meg, virágoztassa időtlen időkig a minden áldás kútfeje, az örök szeretet Istene ezt a nagy fejedelem lelkéből lelkedzett szent örökséget, a Bethlen-kollégiumot!” 

Nagyenyed, 2009. január 22.