4. Székelykocsárdi falunap, a nemzetiségi „szimmetria” jegyében

4.Székelykocsárdi falunap, a nemzetiségi „szimmetria” jegyében

Jelentős fejlesztések is okot adnak az örömre

  1. szeptember 2-án került megrendezésre – negyedik alkalommal- a Székelykocsárdi falunap, a helyi tanács szervezésében. A programról jól látszott, hogy egyenlő arányban van jelen a román és a magyar kínálat, hiszen Csegezi Zsuzsa polgármester jól tudja: a faluban uralkodó egyetértés ellenére vannak, akik árgus szemekkel figyelik, nem-e jut valamiből több a magyar közösségnek?

   A produkciók sorát a népzene- és néptáncelőadások nyitották meg: Tradiții luncamureșene, a Zúgó Néptánccsoport kezdő- és haladó csoportja, a Dor de sat és a Létom Néptánccsoport a szomszédos Felvincről, a nagylaki Plaiuri noșlăcene és a nagy sikert arató Mereklye Mádéfalváról. Népdalokat adtak elő a kocsárdi származású, Gyulafehérváron élő Reghina Viorel és a csombordi Boros Erzsébet, a marosújvári Adriana Șolea pedig zenekarával mulatós zenét adott elő.

   A Kolozsvári Magyar Opera művészeinek operett-előadása a környékbeli falvak és városok érdeklődőit is a helyszínre vonzotta, hasonlóképp a Knock Out Zenekar és a gyulafehérvári The Puzzles koncertjei. A falunap látványos tűzijátékkal ért véget.

   A székelykocsárdiak ünnepi összejövetele kitűnő alkalom volt arra, hogy Csegezi Zsuzsa polgármester asszonyt mandátumának eddigi megvalósításairól és jövőbeli terveiről kérdezzük.

   „Úgy érzem, első mandátumom első felében sikerült fontos problémákat megoldanom. Itt van például a falunap ötlete, amelyet a nevemhez kötnek, ezt még politikusi pályafutásom előtt kezdeményeztem,  a Cserevár Egyesület elnökeként. A 2016-os választásokkor szerencsém volt, mert helyileg több román párt indult, a szavazatok megoszlottak, ez nagyon előnyös volt a 26 %-nyi magyarság javára. De ez a konjunktúra nem elég egy polgármesteri tisztség megnyeréséhez. Nekem azért sikerült majdnem 100 %-ban mozgósítanom választóimat, mert már a jelölésem előtt több évig egyesületi elnökként nagyon sokat dolgoztam a kocsárdi magyarságért. Most is próbálok bizonyítani, nagyon igazságos lenni, méltányosan juttatni mindenkinek, hiszen ezt követeli érdekünk, például most, a falunapok  szervezésekor is. Szerintem a román közösség valamennyire már tudomásul vette, hogy a magyar közösségi házunk és az ahhoz kapcsolódó programok, például a délutáni oktatás, a táborozások és számos más kulturális program a Cserevár Egyesület égisze alatt zajlik, s nem keverik bele az önkormányzati munkámat. Egyébként mindeddig elsősorban infrastrukturális fejlesztéseket sikerült megvalósítanom, ezeknek haszonélvezője pedig a falu teljes lakossága. Épp a múlt héten írtuk alá a szerződést 5,8 km út leaszfaltozására, így a falu főbb utcái mind korszerűsítjük. Fontos, hogy eddig csak 900 m aszfalt létezett összesen, most pedig látványosan javul a helyzet. Természetesen a hozzátartozó hidak és sáncok betonozása is megvalósul.

   Továbbá, uniós támogatással, már zajlik a műfoci- és műteniszpálya kiépítése, ami azért fontos, mert aktív sportélet zajlik Kocsárdon, az ifjúsági focicsapatunk kiváló helyezést ért el az elmúlt esztendőben.

   A Román Kormány Fejlesztési Minisztériumának támogatásával felújítjuk az orvosi rendelőt. Ide tartozik nem csak a teljes épület külső-belső rendbehozatala, hanem annak korszerű orvosi felszerelésekkel való ellátása is. Olyan eddig hiányzó műszerekkel gyarapszik az intézmény, amelyekkel kevés vidéki orvosi rendelő büszkélkedhet, például ultrahang készülék, EKG – készülék, a fogorvosi kabinet korszerű felszerelésekkel való ellátása.

   Ezzel egyidejűleg teljes szívvel támogatom a szórványkollégium kiépítését a helyi magyar tagozat megmentése érdekében. Eddig sikerült egy nagy összegű támogatást megszerezni a református püspökség részéről a helyi egyházközség tulajdonában levő épület korszerűsítésére, ahol idén ősztől beindul a délutáni oktatás. A belső felszereléseket a Communitas Alapítvány támogatásával vásároltuk meg, a Bethlen Gábor Alaptól pedig egy kisbusz és annak működési költségeire való fedezetet valamint a konyhafelszerelések egy részét, sőt egy honlap létrehozását is támogatták. Régebb Kocsárdon híres bentlakás működött, ahová a környék több településéről iratkoztak be diákok. Mi is azokat a gyerekeket szólítottuk meg, akiknek nincs lehetőségük magyar nyelven tanulniuk. Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, felkeressük a szóba jöhető családokat, a Cserevár Egyesület pedig évente 4-5 tábort, kirándulást szervez annak érdekében, hogy ideszoktassa a gyerekeket. Remélem, ez a projektünk is sikeres lesz…” vallotta Csegezi Zsuzsa polgármester.

BASA EMESE

 A SZÉKELYKOCSÁRDI MAGYAR HÁZ ÉS SZÓRVÁNYKOLLÉGIUM TÁMOGATÓI:

BETHLEN GÁBOR ALAP

COMMUNITAS ALAPÍTVÁNY