IX. Fehér Megyei Magyar Napok

A megye legnagyobb magyar rendezvényére június 18. és 22. között került sor, fő helyszíne ezúttal is a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium volt. Idén először szerveztek pénzbeli gyűjtést is, amelyet a székelyföldi árvíz, illetve a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak ajánlanak fel.

Az ötnapos rendezvény célja a környékbeli magyarság nemzeti öntudatának megerősítése egy felejthetetlen közösségi élmény által. A program évente igyekszik minden korosztályt megszólítani és a legkülönbözőbb tematikájú területeket megjeleníteni.

A sokoldalú, színvonalas fesztivál hivatalos megnyitójára szerdán, június 18-án került sor a Bethlen Gábor Kollégium dísztermében. Előtte a kollégium folyosóin Harácsek Zoltán Lehel nagyenyedi fotóművész lenyűgöző tájfotóit tárta a nagyközönség elé. Valamint „Természetfotók a nagyvilágban” címmel a budapesti, de Enyedhez szorosan kötődő Czinder János hét országban lencsevégre kapott fényképeit csodálhatták meg az érdeklődők. A megnyítón Lőrincz Konrád, a Nagyenyedi Református Egyházmegye esperesének rövid igehirdetését követően Simon István Előd magyar konzul is köszöntötte az ünneplő egybegyűlteket. Dragoș Crișan, Nagyenyed polgármestere, elismerően szólt a fesztiválról, Fülöp Szabolcs alpolgármester pedig kihangsúlyozta: évekkel ezelőtt elképzelhetetlen volt a magyar nap, mára ez viszont már hagyomány. Vincze András alprefektus kiemelte: „a szórvány élni akarásának egyik legszebb bizonyítéka ez a fesztivál”. Szilágyi Dóra Emese, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnöke, Kelemen Hunor szövetségi elnök üdvözletét tolmácsolta és kiemelte.

A rendezvényen jelen volt két anyaországi testvértelepülés, Gyomaendrőd és Soltvadkert képviselete is, élükön a települések polgármestereivel. A rendezvény főszervezője, Lőrincz Helga, a Dr. Brendus Gyula Egyesület elnöke, Apáczai Csere Jánost idézve ecsetelte a magyar napok célkitűzéseit, kihangsúlyozva az oktatás fontosságát.

A hivatalos megnyitót két kiváló előadás kísérte. Elsőként a kollégium Gyertyaláng nevű, keresztény zenét játszó együttese lépett fel. Előadásuk nagy sikert aratott a megnyitón, akárcsak a közelmúltban Erdély több színpadán. A másik fellépő, a Gyimesvölgye Férfikórus, Antal Tibor népdaltanár, egykori enyedi diák, vezetésével énekelt a kollégium színpadán, produkciójukat szintén vastapssal jutalmazta a közönség.

 Csütörtökön folytatodott az eseménysorozat. Erdély legrégebbi tornavizsgája minden tanév végén nagyszámú nézőközönséget vonz a kollégium tornakertjébe, ahol diákok szülők, nagyszülők, meghívottak, véndiákok és érdeklődök csodálják a kollégium diákjai által bemutatott közös gyakorlatokat. Az eseményen, a szokásnak megfelelően, díjazták a legsikeresebb sportolókat. Az elmúlt időszakban nagyon sok diák ért el kiváló eredményeket a megyei, országos és magyarországi vetélkedőkön.  A tornavizsga után sor került a Smici Rock Band koncertre, amelyen a kollégium diákjai első sorban állva végig énekelték és bulizták a koncertet.

            A pénteki nap idén is a néptáncnak és néphagyománynak volt szentelve.  Színpadra álltak a megye magyar néptánccsoportjai, ezt követően Ábrahám Judit és barátai mutatkoztak be. Az előadás díszmeghívottja a Kossuth- és Liszt-díjas Dresch Mihály volt. A fellépők egy estére elhozták Gyimes, Moldva és Radzsasztán népzenéjét, hagyományos és újragondolt hangszerelésben.

Az est sztárvendége a 40 éves jubileumát ünneplő Pirospántlikás volt, amely számára a szervezők egy hegedű alakú tortával kedveskedtek. A magyarlapádi népi zenekarról tudni kell, hogy Erdély legrégebbi magyar hagyományőrző zenekara. A klasszikus zene kedvelői számára idén is az Árpádházi Szent Erzsébet római katolikus plébániatemplomban a gyulafehérvári Augustin Bena Kulturális Központ kamarazenekara szimfonikus koncertje kínált alternatívát. Idén először szerveztek kvíz-estet is, amelyre hat fiatalokból álló csapat nevezett be. 

Szombat reggel elstartólt a gulyásfőző verseny, amelyre 10 csapat nevezett. A szombati nap nem csak a főzésről és bulizásról szólt hanem megemlékezésről is.

Megemlékeztek a magyar napokon a neves író, költő és borász Csávossy Györgyre, születésének 100. és halálának 10. évfordulójáról. A nagyenyedi Árpádházi Szent Erzsébet római katolikus templomban tartott megemlékezésen Szász János plébános elmondta: „Akik itt jelen vagyunk, tudjuk, ki volt Gyurka bácsi”, majd elmesélte egy meghatározó személyes élményét vele kapcsolatban, amely során fény derült igazi emberségére, nyíltságára, jó humorérzékére. A mise után megkoszorúzták a plébániatemplom kertjében található Csávossy György-kopjafát. Fellépett a Bethlenszentmiklósi Fúvószenekar, amelyik a megemlékezést követően, a városon muzsikaszóval vonult végig az RMDSZ székházába, ahol enyedi borok kóstolóját szervezték meg Gyurka bácsi emlékére.

A Fehér Megyei Magyar Napok szervezői idén három fiatal művész, Kónya Sarolta, Kiss Ajna és Kürti Lilla számára kínáltak bemutatkozási lehetőséget. A tehetséges lányokban közös az, hogy mindhárman Enyedről indultak és jelenleg a Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnázium diákjai. A református esperesi hivatal kiállítótermében megrendezett tárlatmegnyitón jelen volt Bantta Annamária, a lányok tanárnője, aki részletesen beavatta a jelenlevőket az alkotók és a művészeti alkotás sajátos világába.

Különleges művészeti élményt jelentett Horhát Kund Lehel lőrincrévei származású, Csíkszeredában élő festőművész tárlata, aki első alkalommal állított ki Enyeden. Művészetét egykori magyartanára, Fodor Katalin méltatta, kiemelve az alkotó sajátos stílusjegyeit.

Az idei programból sem hiányzott a Fehér megyei diákok rajz- és fotókiállítása, amelyek ezúttal a Jókai 200 tematikára készültek.

A kollégiumi színjátszókörök előadásai a magyar napok nagy érdeklődésnek örvendő eseményei voltak. Pénteken a líceumi színjátszók köre, a Fordított Patkó előadása vonzott nagyszámú érdeklődőt a kollégium dísztermébe. A Fodor Katalin magyar szakos tanárnő vezette csapat Szymon Jachimek: Jeremi összekapja magát. LOL című művét vitte színre Imecs-Magdó Levente rendezésében. A darab, amelyben egy fiatal srác, Jeremi, próbál boldogulni a digitális világon túl is, miközben küzd a felnövés kihívásaival, egy humorral, empátiával és szeretettel teli történet barátságát ismertette meg a közönséggel elfogadásról, saját határaink kereséséről. Szombaton a Kalamajka, a gimnazisták színjátszó körének Charlie és a Csokigyár című előadása kínált kedves színházi élményt. A csapat mentorálását Fincziski Andrea színésznő biztosítja, vezetője pedig Fodor Brigitta magyartanár.

A könyvbemutatók iránt is nagy volt az érdeklődés. Családias hangulatú, Áprily-emlékkiállítással egybekötött író-olvasó találkozóra került sor szombaton, a kollégium udvarán, amelyet megtisztelt jelenlétével Demeter Katalin magyar konzul is. A Nagyenyedről elkerült Szász István Tas, a kiállítás kezdeményezője, több kötetét is elhozta az eseményre, illetve értékes könyvadományokban részesítette a kollégiumot és a Gyulafehérvári Református Egyházközséget.

Szintén szombaton Gordán Edina, a Bethlen Gábor Dokumentációs Könyvtár vezetője mutatott be egy hiánypótló, általa szerkesztett helytörténeti kiadványt (Bakó Árpád: A testgyakorlás története Nagyenyeden. Sajtó alá rendezte Gordán Edina, Kolozsvár, MEGA Kiadó, 2024.). A szerkesztő elmondta: Bakó Árpád maga adományozta gépelt kéziratát 1986-ban a dokumentációs könyvtárnak, ám a kézirat megjelentetése korábban több ízben is meghiúsult. Először a szerző fia, ifj. Bakó Árpád kívánta a nyilvánosság elé tárni édesapja hagyatékát, majd néhai Lőrincz László muzeológus szerette volna kiadni a kéziratot, kiegészítve azt az 1946 és 1989 közötti adatokkal. A kézirat végül Fehér Megye Tanácsa könyvkiadási támogatásának köszönhetően 2024-ben jelent meg.

A sztárfellépő idén a Mobilmánia és Vikidál Gyula volt, előzenekarként pedig a tehetséges szászrégeni fiatalok alkotta Dreamflow lépett fel. A nagykoncert után sorsolták ki a tombola fődíját, amely idén egy elektromos roller volt.

A program továbbá számos gyermek- és kézműves foglalkozást tartalmazott: volt kincsvadászat, Csíki Tímea pedagógus jóvoltából pedig baba-mama program is.

Vasárnap ünnepi istentiszteleteket tartottak, illetve lazító programot kínáltak a szervezők: a tompaházi tónál szervezték meg a hagyományos horgász- és halászléfőző- valamint íjászversenyt.

A komplex eseménysorozat jogi lebonyolítója a Dr. Brendus Gyula Egyesület volt, az RMDSZ Fehér Megyei Szervezetével karöltve, főtámogatók pedig Magyarország Kormánya, Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság, Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány.